: Szarka József 90 éves

Szarka József nyugalmazott egyetemi tanár 1923-ban született. A pesterzsébeti Misztótfalusi Népi Kollégium – egykori népi kollégisták közt ma is eleven emlékezetben élő –  igazgatójaként hallat először magáról a tehetséges egyetemi hallgató. Tanári oklevelét 1949-ben szerezte, majd 1951-ig középiskolai tanárként dolgozott. 1951–54 között aspiráns (ez a mai doktori képzésnek felel meg) a Szovjetunióban.

1955-től a Pedagógiai Tudományos Intézet (PTI) munkatársa, ezt követően széleskörű tudományszervezői munkát végzett, az Országos Pedagógiai Intézet megszervezésében játszott jelentős szerepet, amelynek 1962-től főigazgatója, majd 1976-tól tudományos igazgatója lett, mondhatni részese volt a korszak szakmai establishmentjének.

Ugyanabban az évben a Magyar Pedagógiai Társaság társelnöke lett, később pedig, 1984 és 1990 között a társaság elnöki tisztét töltötte be. Kutatóként a „pedagógiai tapasztalat” izgatta. Főbb munkái: Az etika pedagógiai „lebontásáról” (Tanulmányok a neveléstudomány köréből, 1963, 1964) Simon Gyulával közösen A magyar népi demokrácia nevelésügyének története (1965); A polgári pedagógia főbb áramlatai a XX. században (1973), Neveléstudomány és pedagógiai gyakorlat (1980); A francia forradalom nevelésügye (1985). A neveléstudományok doktora, az MTA Pedagógiai Bizottságának egykori elnöke, az ELTE BTK tanszékvezető egyetemi tanára a Neveléstudományi Tanszéken, idén ünnepelte 90. születésnapját.

Forrás: Nagy Sándor (1979, szerk.): Pedagógiai Lexikon. Akadémiai kiadó, Budapest

Beküldte Pénzes Dávid doktorandusz, ELTE penzes_david@yahoo.com

dec 2013