: Titánok

2015 nyarán szinte egyidőben ünnepli születésnapját Loránd Ferenc (a 85.-et) és Vekerdy Tamás (a 80.-ikat). Mindkettejük a „maratoni reform” élharcosaiként lettek országosan, nemzetközileg is ismertek az iskola demokratizálásáért, humanizálásáért, a differenciálásért és az esélyek egyenlőségéért vívott – olykor reménytelen – küzdelemben.

Az egykori Országos Pedagógiai Intézet iskolafejlesztési műhelyében, Mihály Ottó védőszárnyai alatt találtak egymásra a különböző utakról érkező, örökké konstruktív módon vitázó személyiségek, előbbi a marxizmus, utóbbi az antropozófia felől, előbbi a komprehenzív iskola felé, utóbbi a Waldorf-program felé tájékozódva. Loránd Ferenc az Az iskolai esélyegyenlőségért egyesület alapítója volt, Vekerdy a Tanszabadság Egyesületé. A két út összefonódott. Több évtizedes együttműködésük miatt is egyszerre köszöntjük őket, s kívánunk nyugodalmas esztendőket mindkettejüknek.

Emlékeztetőül főbb műveik:

• Loránd Ferenc: Kertész utcaiak, Értékek és generációk,
  • Vekerdy Tamás: Gyerekek, iskolák, óvodák; És most belülről.

Beküldte Trencsényi László, a Magyar Pedagógiai Társaság ügyvezető elnöke. mpt@index.hu

Lapzárta után kaptuk a hírt, hogy Loránd Ferenc július 5-én elhunyt. Méltatására visszatérünk.

júl 2015